Central Technologies CT0603CSF-1N8G
Part No.:
CT0603CSF-1N8G
Manufacturer:
Central Technologies
Category:
Fixed Inductors
Package:
Datasheet:
CT0603CSF-1N8G.pdf
Description:
SMD CER CORE WIRE-WOUND INDUCTOR
Shipping
CT0603CSF-1N8G Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Technologies
Series:
ct0603csf
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
1.8 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
DC Resistance (DCR):
45mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
12.5GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C