ARTESYN / Advanced Energy CSU800AP-3
Part No.:
CSU800AP-3
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CSU800AP-3.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 800W
Shipping
CSU800AP-3 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
CSU800AP (800W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Front End
Number of Outputs:
2
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
66.7 A
Current - Output 2:
3 A
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
800W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 55°C
Features:
Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
7.28" L x 2.89" W x 1.54" H (185.0mm x 73.5mm x 39.0mm)