ARTESYN / Advanced Energy CSU1300AP-3-600
Part No.:
CSU1300AP-3-600
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CSU1300AP-3-600.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12.2V 1321W
Shipping
CSU1300AP-3-600 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ARTESYN / Advanced Energy
Series:
CSU1300AP (1300W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Front End
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 180 ~ 300 VDC
Voltage - Output 1:
12.2V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
108.3 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1321W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
Operating Temperature:
0°C ~ 55°C
Features:
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, PMBus™, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Rack Mount
Size / Dimension:
7.28" L x 2.89" W x 1.54" H (185.0mm x 73.5mm x 39.0mm)