Murata Electronics CSTLS16M5X53-A0
Part No.:
CSTLS16M5X53-A0
Package:
Radial - 3 Lead, 2.50mm Pitch
Datasheet:
CSTLS16M5X53-A0.pdf
Description:
16.5MHZ CERAMIC RESONATOR (CERAL
Shipping
CSTLS16M5X53-A0 Specifications
Series:
CERALOCK® CSTLS
Package/Case:
Radial - 3 Lead, 2.50mm Pitch
Packaging:
Tape & Box (TB)
Type:
Ceramic
Frequency:
16.5 MHz
Frequency Stability:
±0.2%
Frequency Tolerance:
±0.5%
Features:
Built in Capacitor
Capacitance:
15 pF
Impedance:
50 Ohms
Operating Temperature:
-20°C ~ 80°C
Size / Dimension:
0.217" L x 0.138" W (5.50mm x 3.50mm)
Height:
0.276" (7.00mm)