Same Sky (Formerly CUI Devices) CSS-50508N
Part No.:
CSS-50508N
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Speakers
Package:
Datasheet:
CSS-50508N.pdf
Description:
SPEAKER 8OHM 250MW TOP PORT 85DB
Shipping
CSS-50508N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CSS
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Technology:
Magnetic
Type:
General Purpose
Frequency Range:
304 Hz ~ 3.2 kHz
Frequency - Self Resonant:
380Hz
Impedance:
8 Ohms
Efficiency - dBA:
85.00
Efficiency - Testing:
250mW/500mm
Efficiency - Type:
Sound Pressure Level (SPL)
Power - Rated:
250 mW
Power - Max:
500 mW
Port Location:
Top
Shape:
Round, Square Frame
Material - Cone:
Paper
Material - Magnet:
Nd-Fe-B
Ingress Protection:
Ratings:
Termination:
Solder Eyelet(s)
Size / Dimension:
1.988" L x 1.988" W (50.50mm x 50.50mm)