MEAN WELL USA Inc. CSP-3000-250
Part No.:
CSP-3000-250
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CSP-3000-250.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 250V 3000W
Shipping
CSP-3000-250 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
CSP-3000 (3000W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
180 ~ 264 VAC, 254 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
250V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
12 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
3000W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
3 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 65°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
10.94" L x 7.00" W x 2.50" H (278.0mm x 177.8mm x 63.5mm)