Ohmite CSM223-50AE
Part No.:
CSM223-50AE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
CSM223-50AE.pdf
Description:
HEATSINK BLACK ANODIZED
Shipping
CSM223-50AE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
CSM
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-220
Attachment Method:
Solderable Feet
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
1.969" (50.00mm)
Width:
0.411" (10.45mm)
Diameter:
Fin Height:
1.228" (31.20mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:
3.0W @ 30°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
Thermal Resistance @ Natural:
9.80°C/W