Mini-Circuits CSBP-A940+
Part No.:
CSBP-A940+
Manufacturer:
Mini-Circuits
Category:
RF Filters
Package:
16-SMD, No Lead
Datasheet:
CSBP-A940+.pdf
Description:
RF FILTER BAND PASS 940MHZ 16SMD
Shipping
CSBP-A940+ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mini-Circuits
Series:
CSBP
Package/Case:
16-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency:
940MHz Center
Bandwidth:
120MHz
Filter Type:
Band Pass
Ripple:
Insertion Loss:
2dB
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
1.040" L x 0.550" W (26.42mm x 13.97mm)
Height (Max):
0.225" (5.72mm)