IXYS CS60-14IO1
Part No.:
CS60-14IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-247-3 Variant
Datasheet:
CS60-14IO1.pdf
Description:
SCR 1.4KV 75A PLUS247-3
Shipping
CS60-14IO1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3 Variant
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.4 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.4 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
48 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
75 A
Current - Hold (Ih) (Max):
200 mA
Current - Off State (Max):
10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1500A, 1600A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 140°C