Transko Electronics, Inc. CS53B-F3050CQ18-16.000M-TR
Part No.:
CS53B-F3050CQ18-16.000M-TR
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CS53B-F3050CQ18-16.000M-TR.pdf
Description:
16.000Mhz crystal, 18pF load, fu
Shipping
CS53B-F3050CQ18-16.000M-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Series:
CS53B
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
16 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
50 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)