Transko Electronics, Inc. CS53A-F3050CQ18-12.288M-TR
Part No.:
CS53A-F3050CQ18-12.288M-TR
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Category:
Crystals
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
CS53A-F3050CQ18-12.288M-TR.pdf
Description:
12.288MHz Xtal 5x3.2mm 4pad 18pF
Shipping
CS53A-F3050CQ18-12.288M-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Series:
CS53A
Package/Case:
4-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
12.288 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±30ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
50 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)