IXYS CS35-14IO4
Part No.:
CS35-14IO4
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-208AC, TO-65-3, Stud
Datasheet:
CS35-14IO4.pdf
Description:
SCR 1.4KV 120A TO208AC
Shipping
CS35-14IO4 Specifications
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-208AC, TO-65-3, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.4 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.5 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
69 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
120 A
Current - Hold (Ih) (Max):
80 mA
Current - Off State (Max):
10 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
1200A, 1340A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C