CIT Relay and Switch CS33045.1J
Part No.:
CS33045.1J
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
CS33045.1J.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CS33045.1J Specifications
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
CS3304
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
5.10mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
J Lead
Outline:
6.40mm x 6.25mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
160gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C