IXYS CS30-16IO1
Part No.:
CS30-16IO1
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-247-3
Datasheet:
CS30-16IO1.pdf
Description:
SCR 1.6KV 49A TO247AD
Shipping
CS30-16IO1 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-247-3
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Voltage - Off State:
1.6 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
55 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.63 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
30 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
49 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
50 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
400A, 430A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C