IXYS CS23-12IO2
Part No.:
CS23-12IO2
Manufacturer:
IXYS
Category:
SCRs
Package:
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Datasheet:
CS23-12IO2.pdf
Description:
SCR 1.2KV 50A TO208AA
Shipping
CS23-12IO2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
Package/Case:
TO-208AA, TO-48-3, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
2.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
50 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
32 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
50 A
Current - Hold (Ih) (Max):
100 mA
Current - Off State (Max):
3 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
450A, 480A
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C