Central Semiconductor Corp CS220-25B
Part No.:
CS220-25B
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3
Datasheet:
CS220-25B.pdf
Description:
SCR 200V 25A TO220
Shipping
CS220-25B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
TO-220-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
200 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.8 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
25 A
Current - Hold (Ih) (Max):
50 mA
Current - Off State (Max):
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C