Central Semiconductor Corp CS218I-50PB
Part No.:
CS218I-50PB
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
SCRs
Package:
TO-218-3
Datasheet:
CS218I-50PB.pdf
Description:
SCR 1.2KV 50A TO218
Shipping
CS218I-50PB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
TO-218-3
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
1.2 kV
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
80 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.9 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
Current - On State (It (RMS)) (Max):
50 A
Current - Hold (Ih) (Max):
80 mA
Current - Off State (Max):
20 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
500A @ 100Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C