Transko Electronics, Inc. CS1610-A-32.768K
Part No.:
CS1610-A-32.768K
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
CS1610-A-32.768K.pdf
Description:
CRYSTAL 32.7680KHZ 12.5PF SMD
Shipping
CS1610-A-32.768K Specifications
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Series:
CS1610
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Active
Type:
kHz Crystal (Tuning Fork)
Frequency:
32.768 kHz
Frequency Stability:
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
12.5pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
90 kOhms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.063" L x 0.039" W (1.60mm x 1.00mm)
Height - Seated (Max):
0.020" (0.50mm)