CIT Relay and Switch CS1207SMF160
Part No.:
CS1207SMF160
Datasheet:
CS1207SMF160.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CS1207SMF160 Specifications
Series:
CS1207
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Rectangular Button
Mounting Type:
Surface Mount, Right Angle
Actuator Height off PCB, Vertical:
Actuator Length, Right Angle:
1.60mm
Actuator Orientation:
Side Actuated
Outline:
6.00mm x 3.50mm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C