CIT Relay and Switch CS1110A3.1
Part No.:
CS1110A3.1
Datasheet:
CS1110A3.1.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CS1110A3.1 Specifications
Series:
CS1110
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Surface Mount
Actuator Height off PCB, Vertical:
3.10mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Outline:
6.20mm x 6.20mm
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C