CIT Relay and Switch CS11093.1
Part No.:
CS11093.1
Datasheet:
CS11093.1.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CS11093.1 Specifications
Series:
CS1109
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Standard
Actuator Height off PCB, Vertical:
3.10mm
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
6.20mm x 6.20mm
Operating Force:
160gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C