CIT Relay and Switch CS1102V3.85F260
Part No.:
CS1102V3.85F260
Datasheet:
CS1102V3.85F260.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CS1102V3.85F260 Specifications
Series:
CS1102
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Plunger for Cap
Actuator Height off PCB, Vertical:
3.85mm
Termination Style:
Gull Wing
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Operating Force:
260gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C