CIT Relay and Switch CS11024.3F100J
Part No.:
CS11024.3F100J
Datasheet:
CS11024.3F100J.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CS11024.3F100J Specifications
Series:
CS1102
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Plunger for Cap
Actuator Height off PCB, Vertical:
4.30mm
Termination Style:
J Lead
Outline:
6.00mm x 6.00mm
Operating Force:
100gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C