CIT Relay and Switch CS11014.3F160J
Part No.:
CS11014.3F160J
Datasheet:
CS11014.3F160J.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CS11014.3F160J Specifications
Series:
CS1101
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Rectangular Button
Actuator Height off PCB, Vertical:
4.30mm
Termination Style:
J Lead
Outline:
6.05mm x 3.50mm
Operating Force:
160gf
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C