EXCELSYS / Advanced Energy CS10M-24N-0-A
Part No.:
CS10M-24N-0-A
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
CS10M-24N-0-A.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 1000W
Shipping
CS10M-24N-0-A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EXCELSYS / Advanced Energy
Series:
CS1000 (1000W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
41.6 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
1000W
Applications:
ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, PMBus™, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
10.30" L x 5.00" W x 1.54" H (261.6mm x 127.0mm x 39.1mm)