Daburn Electronics CRT22-2RD-100
Part No.:
CRT22-2RD-100
Manufacturer:
Daburn Electronics
Category:
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Package:
Datasheet:
CRT22-2RD-100.pdf
Description:
HOOK-UP STRND 22AWG RED
Shipping
CRT22-2RD-100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Daburn Electronics
Series:
CRT
Packaging:
Spool
Product Status:
Active
Cable Type:
Hook-Up
Wire Gauge:
22 AWG
Conductor Strand:
19/34
Conductor Material:
Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material:
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Jacket (Insulation) Diameter:
0.087" (2.21mm)
Jacket (Insulation) Thickness:
Length:
100.0' (30.5m)
Voltage:
10kV
Operating Temperature:
-90°C ~ 200°C