Crystek Corporation CRBV55CL-0550-0700
Part No.:
CRBV55CL-0550-0700
Category:
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Package:
Module Adapter, SMA F (3)
Datasheet:
CRBV55CL-0550-0700.pdf
Description:
VCO 625MHZ 0.5-10.5V 31.75X14.99
Shipping
CRBV55CL-0550-0700 Specifications
Series:
CRBV55, RedBox
Package/Case:
Module Adapter, SMA F (3)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Frequency Range:
550 ~ 700MHz
Frequency - Center:
625MHz
Voltage - Supply:
5V
Tuning Voltage (VDC):
0.5 V ~ 10.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc):
-12
Icc Max:
25mA
Pushing (MHz/V):
1
Power (dBm):
6.5 ±1.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz):
-100
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height:
1.250" (31.75mm)