Crystek Corporation CRBV55CL-0467-0493
Part No.:
CRBV55CL-0467-0493
Category:
VCOs (Voltage Controlled Oscillators)
Package:
Module Adapter, SMA F (3)
Datasheet:
CRBV55CL-0467-0493.pdf
Description:
VCO 480MHZ 0.5-4.5V 31.75X14.99
Shipping
CRBV55CL-0467-0493 Specifications
Series:
CRBV55, RedBox
Package/Case:
Module Adapter, SMA F (3)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Frequency Range:
467 ~ 493MHz
Frequency - Center:
480MHz
Voltage - Supply:
5V
Tuning Voltage (VDC):
0.5 V ~ 4.5 V
2nd Harmonic, Typ (dBc):
-12
Icc Max:
15mA
Pushing (MHz/V):
0.5
Power (dBm):
3 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz):
-110
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.250" L x 0.590" W (31.75mm x 14.99mm)
Height:
1.250" (31.75mm)