Crystek Corporation CRBR-1.8-2.5V-KIT
Part No.:
CRBR-1.8-2.5V-KIT
Manufacturer:
Crystek Corporation
Category:
Power Supplies (Test, Bench)
Package:
Datasheet:
CRBR-1.8-2.5V-KIT.pdf
Description:
KIT IN-LINE REGULATOR 1.8V/2.5V
Shipping
CRBR-1.8-2.5V-KIT Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Crystek Corporation
Series:
RedBox
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
In-Line Regulator
Voltage - Supply:
3VDC ~ 6VDC
Number of Outputs:
2
Voltage - Output:
1.8VDC, 2.5VDC
Current - Output:
250mA, 250mA
Display Type:
No Display
Number of Characters:
Size / Dimension:
1.250" L x 1.250" W x 0.590" H (31.75mm x 31.75mm x 14.99mm)