Central Semiconductor Corp CR70U-040
Part No.:
CR70U-040
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Single Diodes
Package:
DO-203AB, DO-5, Stud
Datasheet:
CR70U-040.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 400V 70A DO203AB
Shipping
CR70U-040 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
DO-203AB, DO-5, Stud
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
400 V
Current - Average Rectified (Io):
70A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.3 V @ 70 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 400 V
Capacitance @ Vr, F:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Stud Mount
Supplier Device Package:
DO-203AB (DO-5)
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C