CR Magnetics Inc. CR5220-10
Part No.:
CR5220-10
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
Module
Datasheet:
CR5220-10.pdf
Description:
SENSOR CURRENT MAGNETIC 10A DC
Shipping
CR5220-10 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Series:
CR5200
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
For Measuring:
DC
Sensor Type:
Magnetic Modulator, Closed Loop
Current - Sensing:
10A
Number of Channels:
1
Output:
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:
Frequency:
DC
Linearity:
Accuracy:
±1%
Voltage - Supply:
24V
Response Time:
250ms
Current - Supply (Max):
100mA
Operating Temperature:
0°C ~ 50°C