CR Magnetics Inc. CR4340-20
Part No.:
CR4340-20
Category:
Current Sensors
Package:
Module
Datasheet:
CR4340-20.pdf
Description:
SENSOR CURRENT 10A, 15A, 20A
Shipping
CR4340-20 Specifications
Series:
Package/Case:
Module
Product Status:
Obsolete
For Measuring:
AC
Sensor Type:
Transformer w/Conditioning
Current - Sensing:
10A, 15A, 20A (Selectable)
Number of Channels:
1
Output:
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:
Frequency:
50Hz/60Hz
Linearity:
Accuracy:
±0.5%
Voltage - Supply:
120V
Response Time:
150ms
Current - Supply (Max):
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C