CR Magnetics Inc. CR4320-50
Part No.:
CR4320-50
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
Module
Datasheet:
CR4320-50.pdf
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC
Shipping
CR4320-50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Series:
Package/Case:
Module
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
For Measuring:
AC
Sensor Type:
Transformer w/Conditioning
Current - Sensing:
50A
Number of Channels:
2
Output:
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:
Frequency:
50Hz/60Hz
Linearity:
Accuracy:
±0.5%
Voltage - Supply:
24V
Response Time:
200ms
Current - Supply (Max):
Operating Temperature:
-30°C ~ 60°C