CR Magnetics Inc. CR4160-0.5
Part No.:
CR4160-0.5
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
Module, Dual Pass Through
Datasheet:
CR4160-0.5.pdf
Description:
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC
Shipping
CR4160-0.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
CR Magnetics Inc.
Series:
CR4100
Package/Case:
Module, Dual Pass Through
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
For Measuring:
AC
Sensor Type:
Transformer w/Conditioning
Current - Sensing:
500mA
Number of Channels:
2
Output:
Ratiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity:
Frequency:
20Hz ~ 5kHz
Linearity:
Accuracy:
±0.5%
Voltage - Supply:
24V
Response Time:
250ms
Current - Supply (Max):
70mA
Operating Temperature:
0°C ~ 60°C