Central Semiconductor Corp CR30U-060
Part No.:
CR30U-060
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Category:
Single Diodes
Package:
DO-203AA, DO-4, Stud
Datasheet:
CR30U-060.pdf
Description:
DIODE GEN PURP 600V 30A DO4
Shipping
CR30U-060 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Central Semiconductor Corp
Series:
Package/Case:
DO-203AA, DO-4, Stud
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
600 V
Current - Average Rectified (Io):
30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
75 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:
25 µA @ 600 V