BBM Battery CR2450-WC
Part No.:
CR2450-WC
Manufacturer:
BBM Battery
Category:
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Package:
Datasheet:
CR2450-WC.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM
Shipping
CR2450-WC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
BBM Battery
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Manganese Dioxide
Battery Cell Size:
Coin, 24.5mm
Voltage - Rated:
3 V
Capacity:
620mAh
Size / Dimension:
0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)