Energizer Battery Company CR2450VP
Part No.:
CR2450VP
Manufacturer:
Energizer Battery Company
Category:
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Package:
Datasheet:
CR2450VP.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM
Shipping
CR2450VP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Energizer Battery Company
Series:
CR2450
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Battery Chemistry:
Lithium Manganese Dioxide
Battery Cell Size:
Coin, 24.5mm
Voltage - Rated:
3 V
Capacity:
620mAh
Size / Dimension:
0.96" Dia x 0.20" H (24.5mm x 5.0mm)