Schneider Electric CR1F265F7
Part No.:
CR1F265F7
Manufacturer:
Schneider Electric
Category:
Contactors (Electromechanical)
Package:
Datasheet:
CR1F265F7.pdf
Description:
LATCH CONTACTOR 265A AC3/350A AC
Shipping
CR1F265F7 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Schneider Electric
Series:
TeSys
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount, DIN Rail
Coil Voltage:
110VAC/DC
Contact Form:
3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):
265 A
Switching Voltage:
1000VAC - Max
Features:
Termination Style:
Box Lug
Operating Temperature:
-15°C ~ 70°C