FDK America, Inc., a member of Fujitsu Group CR17335E-R
Part No.:
CR17335E-R
Manufacturer:
FDK America, Inc., a member of Fujitsu Group
Category:
Batteries Non-Rechargeable (Primary)
Package:
Datasheet:
CR17335E-R.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 3V CR17335
Shipping
CR17335E-R Specifications
Manufacturer:
Series:
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Manganese Dioxide
Battery Cell Size:
CR17335
Voltage - Rated:
3 V
Capacity:
1.6Ah
Size / Dimension:
0.67" Dia x 1.32" H (17.0mm x 33.5mm)