Renesas Electronics Corporation CR12FM-12B#BB0
Part No.:
CR12FM-12B#BB0
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
SCRs
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
CR12FM-12B#BB0.pdf
Description:
SCR 600V 18.8A TO220FP
Shipping
CR12FM-12B#BB0 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-220-3 Full Pack
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
1.5 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
30 mA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.6 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
12 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):
18.8 A
Current - Hold (Ih) (Max):
15 mA
Current - Off State (Max):
2 mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
360A @ 60Hz
SCR Type:
Standard Recovery
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)