CIT Relay and Switch CR1102H9.5F260
Part No.:
CR1102H9.5F260
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Category:
Tactile Switches
Package:
Datasheet:
CR1102H9.5F260.pdf
Description:
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 50V
Shipping
CR1102H9.5F260 Specifications
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Series:
CR1102H
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Circuit:
SPST-NO
Switch Function:
Off-Mom
Contact Rating @ Voltage:
0.05A @ 50VDC
Actuator Type:
Standard
Mounting Type:
Through Hole
Actuator Height off PCB, Vertical:
9.50mm
Actuator Length, Right Angle:
Actuator Orientation:
Top Actuated
Termination Style:
PC Pin
Outline:
6.20mm x 6.20mm
Illumination:
Non-Illuminated
Illumination Type, Color:
Illumination Voltage (Nominal):
Operating Force:
260gf
Ingress Protection:
Features:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C