Ohmite CR101-25AE
Part No.:
CR101-25AE
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Heat Sinks
Package:
Datasheet:
CR101-25AE.pdf
Description:
ALUMINUM HEATSINK 25MM BLK ANODI
Shipping
CR101-25AE Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
CR
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Board Level, Vertical
Package Cooled:
TO-101
Attachment Method:
3 Clips and PC Pin
Shape:
Rectangular, Fins
Length:
0.984" (25.00mm)
Width:
1.969" (50.00mm)
Diameter:
Fin Height:
Power Dissipation @ Temperature Rise:
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:
Thermal Resistance @ Natural:
7.60°C/W