Renesas Electronics Corporation CR05BM-12A#B00
Part No.:
CR05BM-12A#B00
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
SCRs
Package:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Datasheet:
CR05BM-12A#B00.pdf
Description:
SCR 600V 630MA TO92-3
Shipping
CR05BM-12A#B00 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Voltage - Off State:
600 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):
800 mV
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):
100 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):
1.2 V
Current - On State (It (AV)) (Max):
500 mA
Current - On State (It (RMS)) (Max):
630 mA
Current - Hold (Ih) (Max):
5 mA
Current - Off State (Max):
500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):
8A @ 50Hz
SCR Type:
Sensitive Gate
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C