Cincon Electronics Co. LTD CQB75-300S15-CMFC
Part No.:
CQB75-300S15-CMFC
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
CQB75-300S15-CMFC.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 15V 75W
Shipping
CQB75-300S15-CMFC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CQB75-300S-CMFC(D) (75W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Voltage - Input (Min):
180V
Voltage - Input (Max):
450V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
5A
Power (Watts):
75W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial)
Efficiency:
88%
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.60" L x 2.40" W x 1.24" H (116.8mm x 61.0mm x 31.4mm)