Cincon Electronics Co. LTD CQB50W8-36S28-CMFC
Part No.:
CQB50W8-36S28-CMFC
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
CQB50W8-36S28-CMFC.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 28V 50W
Shipping
CQB50W8-36S28-CMFC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CQB50W8 CMFC(D) (50W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Voltage - Input (Min):
9.5V
Voltage - Input (Max):
75V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
28V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
1.79A
Power (Watts):
50W
Voltage - Isolation:
4.2 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
90%
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.60" L x 2.40" W x 1.26" H (116.8mm x 61.0mm x 32.0mm)