Cincon Electronics Co. LTD CQB100W-110S48-CMFD
Part No.:
CQB100W-110S48-CMFD
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Category:
DC DC Converters
Package:
Datasheet:
CQB100W-110S48-CMFD.pdf
Description:
DC/DC CONVERTER 48V 101W
Shipping
CQB100W-110S48-CMFD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Cincon Electronics Co. LTD
Series:
CQB100W-110S (100W)
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Type:
Enclosed
Voltage - Input (Min):
43V
Voltage - Input (Max):
160V
Number of Outputs:
1
Voltage - Output 1:
48V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Current - Output (Max):
2.1A
Power (Watts):
101W
Voltage - Isolation:
3 kV
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Efficiency:
89.5%
Operating Temperature:
-40°C ~ 100°C
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.60" L x 2.49" W x 1.35" H (116.8mm x 63.4mm x 34.2mm)