Renesas Electronics Corporation CQ82C55AZ
Part No.:
CQ82C55AZ
Manufacturer:
Renesas Electronics Corporation
Category:
I/O Expanders
Package:
44-QFP
Datasheet:
CQ82C55AZ.pdf
Description:
IC XPNDR PARALLEL 44MQFP
Shipping
CQ82C55AZ Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
44-QFP
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Number of I/O:
24
Interface:
Parallel
Interrupt Output:
No
Features:
Output Type:
Open Drain
Current - Output Source/Sink:
2.5mA
Clock Frequency:
Voltage - Supply:
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C