Microsemi Corporation CPT300100
Part No.:
CPT300100
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Category:
Diode Arrays
Package:
TO-244AB
Datasheet:
CPT300100.pdf
Description:
DIODE MOD SCHOTTKY 100V TO-244AB
Shipping
CPT300100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Series:
Package/Case:
TO-244AB
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Diode Configuration:
1 Pair Common Cathode
Technology:
Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
100 V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
980 mV @ 200 A
Speed:
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
4 mA @ 100 V