Same Sky (Formerly CUI Devices) CPT-1495C-300
Part No.:
CPT-1495C-300
Manufacturer:
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Category:
Alarms, Buzzers, and Sirens
Package:
Datasheet:
CPT-1495C-300.pdf
Description:
BUZZER PIEZO 10V 14.00MM CUSTOM
Shipping
CPT-1495C-300 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
CPT
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Driver Circuitry:
Transducer, Externally Driven
Input Type:
Peak-Peak Signal
Voltage - Rated:
10 V
Voltage Range:
30V (Max)
Frequency:
4.25kHz
Technology:
Piezo
Operating Mode:
Single Tone
Duration:
Sound Pressure Level (SPL):
84dB @ 10V, 10cm
Current - Supply:
12mA
Port Location:
Top
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Approval Agency:
Ratings:
Ingress Protection:
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mounting Type:
Custom
Termination:
Wire Leads
Size / Dimension:
0.551" Dia (14.00mm)