Wolfspeed, Inc. CPMF-1200-S160B
Part No.:
CPMF-1200-S160B
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Category:
FETs, MOSFETs
Package:
Die
Datasheet:
CPMF-1200-S160B.pdf
Description:
SICFET N-CH 1200V 28A DIE
Shipping
CPMF-1200-S160B Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Wolfspeed, Inc.
Series:
Z-FET™
Package/Case:
Die
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
FET Type:
N-Channel
Technology:
SiCFET (Silicon Carbide)
Drain to Source Voltage (Vdss):
1200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
28A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
20V
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
220mOhm @ 10A, 20V
Vgs(th) (Max) @ Id:
4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
47.1 nC @ 20 V
Vgs (Max):
+25V, -5V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
928 pF @ 800 V
FET Feature:
Power Dissipation (Max):
202W (Tj)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)